środa, 2 stycznia 2013

Abonament RTV w Niemczech obowiązkowy nawet dla tych, którzy nie mają radia ani TV

Zgodnie z nowymi przepisami mieszkańcy Niemiec zapłacą za samą możliwość dostępu do mediów publicznych, bez względu na to czy posiadają w domu radioodbiornik bądź telewizor. Nowy przepis wszedł w życie 1 stycznia nakładając na każdego obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości 18 euro.

Zmiany upraszczają system abonamentowy wprowadzając ujednoliconą składkę zamiast dwóch osobnych opłat za radio i telewizję. Zrezygnowano także lz pobierania opłat w zależności od ilczby odbiorników w mieszkaniu (wcześniej należało płacić za każde urządzenie).

Od 2013 roku obowiązuje zasada: jedno mieszkanie – jedna opłata w wysokości 17,98 euro. Osoby nie będące w posiadaniu własnego mieszkania, a jedynie je wynajmujące, mają obecnie ułatwioną sytuację, gdyż obowiązek uiszczenia abonamentu spada na właściciela mieszkania. Jednak i tym razem może on uwzględnić tę opłatę w kosztach wynajmu, niezależnie od tego czy lokatorzy korzystają z radia i tv.

W myśl nowych przepisów płaci się bowiem za możliwość dostępu do oferty mediów publicznych. To, czy się z niej korzysta, nie gra roli. W praktyce oznacza to, że od tego roku płacić muszą niemal wszyscy.

W Niemczech pobieraniem opłat zajmuje się specjalna instytucja o nazwie GEZ czyli Gbühreneinzugszentrale, założona 1973 r. wspólnie przez publicznych nadawców ARD i ZDF. Jest to również instytucja zajmująca się rozdziałem funduszy pomiędzy media publiczne, aktualizacją bazy z danymi osób płacących abonament oraz kontrolą jego przepływu.

Wpływy z abonamentu sięgają rocznie około 7,5 mld euro. Co ciekawe, Niemcy raczej nie uchylają się od opłat. Zanim wprowadzono nowe zasady, ściągalność abonamentu przekraczała 90 procent. 

Jakto wygląda u nas w Polsce - wszyscy wiemy... W moim domu rodzinnym abonament się płaci - naiwnie - jak twierdzą rodzice... Któż z Was drodzy czytelnicy nie zna ludzi, którzy TV posiadają ,a składek nie opłacają...? Niestety patrząc na wysokośc zarobków niektórych średniej wartości "gwiazd TVP" jestem w stanie przyznać takim osobom rację... Mam też wielką nadzieję, że i sprawa naszego polskiego abonamentu RTV zostanie kiedyś w jakiś racjonalny sposób unormowana... Taka cicha nadzieja na Nowy Rok...

tagi:
abonament rtv w niemczech, abonament telewizyjny w niemczech, abonament rtv w niemczech 2013,
abonament rtv niemcy

2 komentarze:

  1. Jakie pismo należy złożyć aby zgłosić wszystkich mieszkańców domu, ponieważ każdemu z osobna przychodzi prośba o uiszczenie opłaty. proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  2. Koniecznie zerknij sobie na ranking chwilówek - to właśnie dzięki takim pożyczkom udaje mi się wejść na odpowiednie obroty. Pożyczka to podstawa i nie wyobrażam sobie kupowania gorszej lodówki przez to, że brakuje mi pieniędzy. Moim zdaniem lepiej jest się zapożyczyć, ale mieć konkretny sprzęt, niż kupować coś kiepskiego tylko po to, żeby kupić. To się mija z celem.

    OdpowiedzUsuń

Kochany Czytelniku, dziękuję za wyrażenie opinii bądź sugestii :) Jednocześnie informuję, że obraźliwe, zawierające niecenzuralne wyrazy lub niezgodne z netykietą komentarze zostaną usunięte. Życzę Ci miłego dnia i przyjemnego pobytu na moim blogu ;) Zaprasza też do ponownych odwiedzin:)