niedziela, 24 lutego 2013

Poznań – Berlin – o tanich sposobach podróżowania z Polski do Niemiec


źródło: http://goodwordpoetryplus.blogspot.com
Polacy często wybierają się za Odrę, a szczególnie do Berlina. Zainteresowanie tym kierunkiem podróży od lat stale rośnie. Dostrzegają to zarówno przewoźnicy, jak i sami podróżujący, próbujący zaoszczędzić i organizować przejazdy na własny sposób. Większość opcji dojazdu z Polski do Berlina  już przetestowałam, poza tym co jakiś czas na moim profilu na FB pojawiają się pytania odnośnie podróży do stolicy Niemiec, pomyślałam więc,  by  w końcu w jednym poście zamieścić wszystkie ciekawe alternatywy dla tych, którzy nie posiadają własnego auta bądź chcą podróżować tanio. PolskiBus, Carpooling (w Niemczech zwany MitFahrt), InterCity, bilety grupowe na pociągi regionalne czy autostop – każdy znajdzie coś dla siebie :)


źródło: carpooling.pl
Carpooling (MitFahrt)idea polegająca na tym, że osoba posiadająca samochód i wolne miejsca w aucie zamieszcza swoje ogłoszenie na przeznaczonym do tego portalu, wraz z trasą od miejsca do celu plus ewentualne miasta na trasie. Zazwyczaj podawana jest godzina wyjazdu z miejsca startowego i cena (gdyż nie jest to autostop, tu każdy podróżny dorzuca się do opłaty za paliwo) za całą trasę. Szczegóły ustala się telefonicznie. Do każdego ogłoszenia dołączony jest numer telefonu. Można więc ustalić miejsce, w którym się spotkacie, a także ilość bagażu podróżnego i cenę (jeśli ta nie jest podana z góry). O stronie carpooling dowiedziałam się już kilka lat temu, pamiętam że w tym samym okresie powstało kilka konkurencyjnych m.in. ekoprzejazdy. Ta jednak zwyciężyła i nie świeci pustkami - głównie dlatego, że jest międzynarodowa i znajdziemy na niej również ogłoszenia obcokrajowców. W Polsce idea carpoolingu jeszcze nie jest tak popularna jak u naszych zachodnich sąsiadów, ale myślę że będzie się to powoli zmieniało – także za sprawą poleceń coraz większej liczby zadowolonych osób. Poza tym mobilność ludzi stale rośnie. Chęć oszczędzania również. Pierwszy raz spróbowałam tej formy przejazdu prawie rok temu. W tym czasie poznałam mnóstwo sympatycznych Panów, od których dowiedziałam się sporo interesujących rzeczy dotyczących życia za granicą. Poza tym bardzo miło spędziłam czas podróży, a co najważniejsze – bezpiecznie (na dłuższych trasach zazwyczaj jeżdżą ludzie obeznani z kierownicą. Zresztą, co złego może stać się na prostej autostradzie?;) wygodnie i szybkoporuszam się z Poznania do Berlina i odwrotnie. Polecam Wam serdecznie!


BlaBlaCar - jest to alternatywa (lub po prostu konkurencja) dla Carpoolingu. Portal działa na podobnych zasadach, jak opisane powyżej. Istotną różnica są jednak stawki oferowane przez kierowców. Portal BlaBlaCar narzuca pewne ograniczenia w ustalaniu cennika za określone fragmenty trasy. Prze to ceny oferowane przez BlaBlaCar są wyjątkowo niskie i zdają się być dużo bardziej korzystne niż u konkurencji. I tak cena odcinak Poznań - Berlin wynosi 15zł. Niestety to tylko złudzenie! Gdy otworzymy przykładowe ogłoszenia czeka nas rozczarowanie, bo ogłaszający się kierowcy piszą w swoich postach, że ta cena to tak naprawdę 15 € (w najlepszym przypadku, bo zdażają sie i wyższe). Dodam jednak w tym miejscu. że kierowcy to nie wolontariusze i należy to zrozumieć. Wspólne przejazdy to nie jest to samo co autostop i jeśli ktoś już się zdecyduje na zabieranie pasażerów, to zazwyczaj po to, żeby podróż była tańsza. Także radzę Wam ostrożność w przeglądaniu ogłoszeń. Najlepiej dopytajcie o cenę, żeby nie było potem zdziwienia już przy bezpośrednim spotkaniu.
Osobiście mam konti na BlaBlaCar, oferowałam tam własne przejazdy i próbowałam też ich szukac jako potencjalna pasażerka, niestety póki co mi się jeszcze nie udało. Jeśli się to zmieni, z pewnością post edytuję :)


Pociąg do Berlina – i tu opcji jest sporo:

Poznań-Krzyż – Kostrzyn-BerlinW Poznaniu kupujemy bilet na pociąg do Kostrzyna przez Krzyż Wlkp. (jeśli uda nam się trafić w odpowiednią godzinę obędzie się bez przesiadki w Krzyżu i pojedziemy prosto do granicy). Podróż z Poznania do granicy trwa ok. 4,5 h, podróż z Krzyża 3- 3,5h. Następnie jak poniżej:

fot. Michael Taylor
Kostrzyn-Berlin  – na tej trasie, na podstawie specjalnych umów w ramach małego ruchu przygranicznego co godzinę w obu kierunkach kursują szynobusy (po niemiecku Niederbarnimer Eisenbahn (NEB), znane także jako "Heidekrautbahn"), dzięki czemu szybko i sprawnie można dostać się do stolicy Niemiec.  

Bilet normalny z Kostrzyna do Berlina w jedną stronę kosztuje 12 euro, nikt jednak nie kupuje go ani w kasie, ani w automacie z biletami, jaki znajduje się w każdym pociągu. 

Dlaczego? Ano… dlatego, że Polak potrafi :) Warto choć raz przetestować tego typu opcję podróży do Berlina, by poczuć klimat jak za czasów kontrabandy. 

Bilety na tę podróż dostaniemy u dorabiających do emerytury Pań (znak rozpoznawczy – reklamówka) za 4 lub 5 euro.

W tym pierwszym przypadku musimy sobie dokupić tzw. pomostówkę, czyli bilet z dopłatą za króciutki odcinek po przekroczeniu granicy, koszt to 1,60 euro. Koniecznie trzeba go kupić jadąc od polskiej granicy, gdyż jest to za każdym razem kontrolowane. Od drugiej strony już niekoniecznie. Wszystko odbywa się w konspiracji (o tym sposobie nie przeczytasz w żadnym przewodniku, gdyż nie jest do końca legalny) i atmosferze wzajemnego zaufania.  

Co musisz wiedzieć wybierając ten sposób komunikacji?  
To, że istnieją 3 opcje kupna biletu.  
  1.  Pani X (nie martw się, tych Pań jest sporo i nie musisz ich szukać, to one znajdą Ciebie – a jeśli nie – zapytaj pierwszą lepszą osobę na peronie 1 w Kostrzynie lub peronie 15 na dworcu Berlin Lichtenberg, z pewnością  o dowolnej godzinie znajdziesz tam samych Polaków, którzy Ci pomogą) zbiera grupę 5 osób, które podczas całej podróży muszą się trzymać razem. 
  2. Pani X daje Ci bilet 7-dniowy lub dwutygodniowy na przejazd, a pod koniec podróży musisz go oddać (nie ma sensu zachowywać go dla siebie, zwłaszcza jeśli zamierzasz daną trasą podróżować wielokrotnie) 
  3. Pani X daje Tobie lub innej osobie bilet dla dwojga, musicie wtedy trzymać się razem przez całą podróż, by w odpowiednim momencie okazać bilet konduktorowi; oczywiście zwracacie go na koniec podróży.  

fot. Michael Taylor
Nie stresuj się, gdy po zapłaceniu nie ujrzysz biletu. Po takim czymś najłatwiej poznać `nowych`:) Uwierz mi, obserwując podróżnych można się nieźle ubawić (jak to kiedyś usłyszałam Jest lepiej niż w kinie) albo dowiedzieć wielu przydatnych rzeczy. Ja sama o tym sposobie podróżowania dowiedziałam się od polskiej managerki jednego z berlińskich hosteli, dzięki czemu podróżuję do Polski kiedy chcę, nie tracąc przy tym majątku:) Biznes funkcjonuje już podobno od ponad 10 lat. Polacy wykorzystują wprowadzone przez Deutsche Bahn zniżki na przejazdy grupowe i bilety długoterminowe. Podróżni mają taniej, a Panie dorabiają do emerytury.

Podobnie funkcjonują pociągi na trasie Szczecin – Berlin oraz Frankfurt nad Odrą – Berlin (opcji tych jednak jeszcze nie próbowałam, gdyż nie było ku temu okazji ani powodów, ale może komuś z Was będzie to po drodze. Przetestujcie i napiszcie mi, jak się jechało ;)


Berlin-Poznań Express InterCity 


źródło:intercity.pl
wygodna i szybka podróż, jednak nieco kosztowna jak na studencką kieszeń. Plusem jest szybkość, gdyż jazda pociągiem trwa zaledwie 2,5 godziny. Towarzystwo w pociągu zazwyczaj międzynarodowe – nie zdziw się, gdy siedzący obok Ciebie pasażer nie będzie znał ani polskiego ani niemieckiego :) W taborach zarówno klasy 1 jaki i 2 znajdują się wagony bez przedziałów i z przedziałami. Cena biletu studenckiego z Poznania to ok. 111zł, normalnego ok. 150zł. Zniżki obejmują także emerytów i rencistów. Uwaga, bardziej opłaca się kupować bilet powrotny w Polsce, gdyż w Niemczech nie ma zniżek studenckich. Są za to promocje:  jeśli odpowiednio wcześniej zarezerwujemy bilet, możemy go kupić już za 19 lub 29 euro, w przeciwnym wypadku będzie nas kosztował 39 euro.  Co istotne, istnieje kilka pociągów, które mają na swej trasie Berlin i Poznań (taki ogromny plus lokalizacji naszego grodu Przemysła ;)   Mamy wobec tego:

EuroCity Berlin-Gdynia Express - codzienne połączenie Trójmiasta z Berlinem

źródło:intercity.pl
Jest to najnowsze ekspresowe połączenie pomiędzy polskim wybrzeżem a stolicą Niemiec. Podróż od Trójmiasta trwa ok. 6,5 godziny, a w składach pociągów znajdują się klimatyzowane wagony klasy 1 i 2 oraz wagon gastronomiczny. W pociągu tym kursują także wagony przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Bilety można kupować z 60-dniowym wyprzedzeniem. Pociąg EC 54 "Berlin-Gdynia-Express" zatrzymuje się w następujących miastach: Sopot, Gdańsk, Tczew, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniezno, Poznań, Zbąszynek, Świebodzin, Rzepin, Frakfurt nad Odrą, Berlin. Dodatkowo  objęty jest ofertą promocyjną w ramach której możemy pojechać z Poznania do Berlina lub w drugą stronę za 19 euro. Oferta ta jest jednak limitowana i z tego co zauważyłam, obowiązuje max do 3 dni przed terminem wyjazdu pociągu. Nie ma też możliwości zwrotu lub wymiany takich biletów – o czym warto pamiętać (w razie czego można jednak próbować je odsprzedać na jakimś niemieckim forum dla Polaków lub na KleineAnzeige, takim portalu przypominającym gumetree:)


EuroCity Berlin-Warszawa Express - kursuje cztery razy dziennie

źródło: intercity.pl
Podobnie jak na trasie z Trójmiasta - w składach znajdują się komfortowe wagony klimatyzowane klasy 1 i 2. Pociągi są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i rowerów. Każdy pociąg "BWE" prowadzi wagon gastronomiczny. Warto pamiętać, że na terenie Polski pociągi objęte są całkowitą rezerwacją miejsc. Także i tu obowiązuje oferta promocyjna, dzięki której możemy zamówić bilet na trasie Berlin - Poznań za 19 euro, a jadąc ze stolicy 29 euro. Podróż z Warszawy do Berlina trwa ok. 5 godzin i 15 minut.



EuroNight Jan Kiepura – pociąg nocny z Warszawy i Poznania do Amsterdamu

Pociąg z wagonami bezpośrednimi do Frankfurtu nad Menem oraz do Bazylei (jeden wagon kolei rosyjskich i jeden białoruskich). W składzie pociągu do Amsterdamu znajdują się komfortowe wagony sypialne PKP Intercity z przedziałami dla 1, 2 lub 3 osób, przedziały typu LUX (posiadają indywidualną toaletę z prysznicem, lodówkę i odtwarzacz DVD), ponadto wagony z miejscami do leżenia kolei niemieckich z możliwością przejazdu w przedziałach 4- lub 6-miejscowych oraz bezprzedziałowy wagon PKP Intercity z fotelami wypoczynkowymi, tzw. sleeperetka. W wagonach sypialnych podróżni otrzymują poczęstunek. Cały skład pociągu stanowią wagony klimatyzowane. Na terenie Niemiec pociąg kursuje z prędkością maksymalną 200 km/h. Pociąg objęty jest ofertą promocyjną w ramach  której można kupić bilety z Warszawy do samego Amsterdamu za jedyne 29 euro. Za tę samą cenę w ramach limitowanej oferty promocyjnej można odbyć podróż również do stacji pośrednich, m.in. do Berlina, Kolonii czy Dueseldorfu.


EuroCity Wawel - z Wrocławia do Berlina i Hamburga

Pociąg co prawda nie ma na swej trasie Poznania, ale warto o nim wspomnieć w tym zestawieniu.



Międzynarodowy pociąg z wagonami sypialnymi z Moskwy do Paryża – przez Warszawę, Poznań i Berlin

Tabor uruchamiany przez Koleje Rosyjskie. Od początku czerwca 2012 r. w kasach międzynarodowych PKP Intercity można nabywać bilety na to atrakcyjne połączenie. Pociąg zestawiony jest wyłącznie z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów sypialnych. W przedziałach kategorii Lux znajduje się toaleta, prysznic oraz monitor i odtwarzacz DVD. Na odcinku Warszawa - Paryż w jego składzie kursuje nowoczesny wagon restauracyjny WARS. Pociąg kursuje w wybrane dni tygodnia.

Co bardzo ciekawe, w końcu można kupić bilet na PKP przez Internet :) 


źródło:polskibus.com
PolskiBus – podróż z Poznania do Berlina w niecałe 3 h. Autokary z darmowym wi-fi,  wyposażone w toalety i z komfortowymi fotelami. Cena biletów rośnie w miarę zainteresowania kupujących i zgodnie z zasadą kto pierwszy ten lepszy osoby odpowiednio wcześnie rezerwujące bilet mają szansę nabyć go już za 20 zł (za tyle przyjechał do mnie w grudniu 2012 mój kolega ze swoją dziewczyną). Kolejne osoby rezerwujące bilet muszą zapłacić więcej.
źródło:polskibus.com








Idea sprawdziła się za granicą, spróbowano więc i w Polsce. Śledzę losy tego przedsięwzięcia od jego narodzin i muszę przyznać, że z perspektywy obserwatora wydaje się, że na polskim rynku był to strzał w dziesiątkę. Mnóstwo moich znajomych korzysta z tego środka lokomocji, a i ja parę razy się skusiłam. Muszę w tym miejscu wspomnieć, że firma oferuje też wiele innych tras, m.in. do Pragi i Wiednia.



źródło: berlinlinienbus.de
Berlin Linien Bus - konkurencja naszego Polskiego Busa, jednak powstała odniego wcześniej. Opcję tę wybierają przede wszystkim Niemcy podróżujący do Polski, do Poznania lub Warszawy. Za Bilet do Poznania osoba dorosła zapłaci 48 euro, młodzież od 13 do 26, a także powyżej 60 roku życia 43 euro, dzieci od 4 do 12 lat 24 euro, a do 3 roku życia 10 euro. Polaków odstraszają ceny, zwłaszcza, że do dyspozycji mamy tyle ofert rodzimych przewoźników. Sama też jeszcze z BLB nie korzystałam i pewnie raczej  nie skorzystam, bo szanuję swoje pieniądze i mam inne pomysły na ich przeznaczenie :)




źródło:theautostopcars.com
Autostop Poznań Berlin – przetestowane prze ze mnie podczas podróży do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II :) Opcja najtańsza, ale polecam jedynie tym, którzy `stopują` dla idei, by przez całą podróż na trasie jechać wyłącznie autostopem. Nie ma co oszczędzać, chcąc udać się do Berlina chociażby tylko turystycznie, skoro jest tyle bardzo tanich i bezpiecznych opcji podróżowania. Jeśli już jednak marzy nam się wyruszenie z Poznania dokądkolwiek na Zachód, niekoniecznie do Berlina, ale raczej `przez` Berlin, to polecam `łapać stopa` już w okolicach Ronda Rataje, gdyż samochody jadące tamtą trasą często kierują się na A2, a nie są jeszcze tak rozpędzone. Jest tam też miejsce, gdzie mogą się zatrzymać ciężarówki (jak wiadomo – najbezpieczniejszy środek lokomocji dla autostopowiczów. Kierowca jest w pracy, ma tachometr i musi być z towarem na czas. Zabierając autostopowiczów liczy na miłe pogawędki i raczej nie w głowie mu głupoty). Nie polecam łapania stopa z ulicy Grunwaldzkiej – auta są tam naprawdę rozpędzone. Ostatecznie można próbować w okolicy Auchan, już przy samym wjeździe na autostradę. Dodam jednak, że i tu kierowcy nie są chętni, by się zatrzymać gdyż w tym miejscu grozi im za to mandat. Zresztą, autostopowiczom również. Dlatego jeśli podróżujemy stopem częściej i trafiliśmy na sympatycznego kierowcę, warto od niego zabrać namiary i przy kolejnej podróży umówić się na jednej ze stacji paliw, by spokojnie i bezstresowo, ze sprawdzoną osobą odbyć choć część podróży. A i dalej, dzięki CB Radio i uprzejmości kierowcy można sprawnie szukać kolejnego transportu. Szkoda mi trochę atmosfery przygody towarzyszącej stopowaniu, ale po moich 2 wspaniałych europejskich autostopowych przygodach bliższa jestem obecnie kupieniu własnego auta i zabieraniu autostopowiczów.


Mam nadzieję, że udało mi się zebrać te najważniejsze możliwości podróży z Berlina do Poznania i z Poznania do Berlina. Jeśli jednak znacie inne ciekawe alternatywne sposoby podróżowania, z chęcią się o nich dowiem i dołączę je do tego wpisu :) Pozdrawiam Was serdecznie i zmykam rozkoszować się moim czasem z Rodzinką, bo właśnie jestem w Polsce, ale już za kilka godzin znów ruszam w drogę :)


tagi: 
tanie bilety pkp poznan-berlin, pkp intercity berlin poznań, ic, intercity poznań berlin cena,
pociąg z poznania do berlina, pociąg poznan- berlin, berlin poznań pociąg, carpooling from berlin to poznan, autostop poznań Berlin, ceny biletow z poznania do berlina, cena biletu poznań Berlin, cena biletu poznan Berlin, bilet pkp poznań Berlin, bilet pkp poznan Berlin, berlin poznań pkp, autobus poznan Berlin, poznań berlin pkp cena, ceny pkp poznan Kostrzyn, poznan berlin tanio samochodem

10 komentarzy:

  1. bardzo to wszystko pożyteczne i się przyda. Dziękuję za te wiadomości , kochany człowiek z Ciebie

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję bardzo anonimowy czytelniku :) Miło mi, że wpis okazał się przydatny. Dzięki temu czuję się bardziej zmotywowana do tworzenia kolejnych wartościowych wpisów ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. A moze wiesz jak tanio dojechac z Frankfurtu nad Odra do Bazylei? Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam. Danusia

    OdpowiedzUsuń
  4. SUPER PRZYDATNE INFORMACJE LADYMARZANN!
    WLASNIE PLANUJE WYJAZD DO POZNANIA I Z POZNANIA I SZUKAM PRZYDATNYCH INFORMACJI.TWOJE OKAZALY SIE NAJLEPSZE NA JAKIE TRAFILAM, A PRZEKOPUJE INTERNET OD KILKU DNI!
    DZIEKI WIELKIE!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie, cieszę się :) Ostatnio jakoś nie miałam weny by tu pisać, ale może Twój komentarz mnie ponownie zmobilizuje :) Udanej podróży!

    OdpowiedzUsuń
  6. i juz niestety bezposrednie polaczenie Berlin Poznan nie istnieje

    OdpowiedzUsuń
  7. Patent z pociągiem genialny. Ciekawi mnie czy dalej jest aktualny? Z drugiej strony jeśli chodzi o transport w komfortowych warunkach to bez kombinowania to polecam ze znajomymi złożyć się na busa z wypożyczalni. Na 7 osób wychodzi serio groszowe sprawy. Jeśli chodzi o Poznań to mogę polecić rentbigcar.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Kochany Czytelniku, dziękuję za wyrażenie opinii bądź sugestii :) Jednocześnie informuję, że obraźliwe, zawierające niecenzuralne wyrazy lub niezgodne z netykietą komentarze zostaną usunięte. Życzę Ci miłego dnia i przyjemnego pobytu na moim blogu ;) Zaprasza też do ponownych odwiedzin:)