sobota, 2 lutego 2013

Czy warto uczyć się niemieckiego?



Dla wielu Polaków język niemiecki jest twardą, niemelodyjną i okropną mową. W Internecie roi się od prześmiewczych tekstów i historyjek obrazkowych. Szczególnie popularne jest twierdzenie, że po niemiecku każde słowo brzmi jak nakaz rozstrzelania albo znane z filmów i anegdot 'Hände hoch!' czyli Ręce do góry!'. Istnieje jednak spore grono miłośników niemieckiego, bo wbrew pozorom jest to bardzo dźwięczny i ciekawy język, który warto poznać. Dodatkowym argumentem na rzecz rozpoczęcia nauki może być fakt sąsiedztwa Polski z Niemcami, a co za tym idzie mnogość kontaktów biznesowych pomiędzy państwami. 

Może się zatem okazać, że język niemiecki będzie przydatny w nowej pracy czy podczas robienia interesów za granicą. Oczywiście w takich przypadkach zawsze można wynająć tłumacza, ale możliwość samodzielnej komunikacji jest nieoceniona. 






Natomiast jeżeli zdecydujemy się wyjechać na studia lub wymianę uczelnianą do jednego z niemieckojęzycznych państw ( Niemcy - Deutschland, Austria - Österreich, Szwajcaria - Schweiz), to nawet gdy program przewiduje zajęcia jedynie po angielsku, warto zaznajomić się z językiem niemieckim - Deutsch. Przyda się on w sklepach, u lekarza a także podczas nawiązywania prywatnych kontaktów. 

Wielu Niemców, wbrew pozorom, nie zna języka angielskiego lub używa tylko podstawowych słówek. Poza tym jeżeli rzeczywiście zależy nam, by podczas zagranicznego pobytu zaczerpnąć wiedzy na temat ludzi, obyczajów i kultury - znajomość języka kraju, w którym zdecydujemy się zamieszkać da nam znacznie szerszą perspektywę poznawczą.

Po drodze możemy też zakochać się w Niemcu, Austriaku, Szwajcarce lub innym 'szprechającym' obcokrajowcu. Być może zdecydujemy się emigrować razem z ukochanym, który właśnie w Niemczech dostał lepszą pracę, albo zwyczajnie sami zechcemy poprawić swój byt lub odmienić życie poprzez przeprowadzkę.

Powodów dla których zaczynamy interesować się nauką nowego języka może być tysiące. Dla jednych to hobby, pomysł na wypełnienie czasu, dla innych życiowa konieczność. Wielu Polaków poznało niemiecki w szkole, niektórzy w podstawówce, gimnazjum czy liceum, a inni dopiero na studiach. Nie zawsze jednak wiedza wyniesiona z tego okresu nauczania bywa satysfakcjonująca. Pół biedy, jeśli już nigdy w życiu nie okaże się do niczego przydatna ale... Przy dzisiejszym tempie rozwoju świata i tak częstej konieczności zmiany miejsca pracy i kwalifikacji jednego możemy byc pewmni - języków obcych w naszym życiu nigdy za wiele (chociaż nie popadajmy w skrajności - mam tu na myśli języki mogące nam w jakiś sposób przydać się w życiu ;).


Ci, którzy najpierw zaczęli uczyć się angielskiego, często mają problemy z przełamaniem się wobec niemieckiego. Podobnie działa to w drugą stronę. Ratunkiem jest w obu wypadkach jedynie kontakt z 'żywym językiem', tzn. rozmowy z obcokrajowcami, mówienie, słuchanie, czytanie i myślenie w obcym języku. 

Niezależnie od tego, Drogi Czytelniku, czy miałeś już kontakt z niemieckim, ale czujesz, że pomimo wszystko zupełnie nic nie pamiętasz, czy też jesteś osobą pragnącą zacząć swoją przygodę z nowym językiem po raz pierwszy: Mam nadzieję, że moje wpisy językowe zachęcą Cię do samodziej zabawy i odkrywania tego, co w języku najpiękniejsze, czyli perspektywy nowych możliwości jakie niesie z sobą umiejętność komunikacji w innym języku niż polski.

Nauka powinna być wszak przyjemnością - jesli nie cały czas, to przynajmniej na samym starcie :)


9 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koledzy już mnie w pracy o to pytają. Zacznę. Posty te jednak otrzymają odrębną zakładkę, bo nie widzę sensu w tłumaczeniu każdego mojego wpisu nakierowanego przecież na czytelnika z Polski. Tak więc wpisy po niemiecku będą jakby przedstawieniem polskiego spojrzenia na Niemcy skierowanym do niemieckiego czytelnika:) Taką mam póki co wizję;)

      Usuń
    2. Czekam cierpliwie więc.

      Usuń
  2. No tak, cierpliwość w tej kwestii się przyda, bo mam egzaminy i przez to też mniej czasu na wszystko. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście, że warto uczyć się niemieckiego. Zwłaszcza, jeżeli planuje się podjęcie w krajach niemieckojęzycznych pracy, stażu czy praktyki. CV po niemiecku najlepiej napisać z tym poradnikiem: http://www.8careers.eu/blog/pl/vademecum-cv-po-niemiecku.html

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Myślę, że warto uczyć się każdego języka obcego i bez znaczenia czy jest to niemiecki, angielski, hiszpański czy francuski. Warto apisać się do szkoły językowej https://lincoln.edu.pl/warszawa aby nauka języka obcego była przyjemnością i sprawiała nam radość.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak naprawdę to wiele bardzo zależy od nas. Dla mnie warto jest się uczyć języka niemieckiego ponieważ często bywam w tym kraju. Dlatego nawet mam specjalne lekcje na mp3 https://www.jezykiobce.pl/s/36/niemiecki-mp3 aby zrozumieć jak najwięcej.

    OdpowiedzUsuń
  7. W sumie każdego języka warto się uczyć i ja jestem przekonany, że może nam się ta wiedza przydać w każdym momencie. Ja teraz rozpocząłem naukę języka angielskiego poprzez https://lincoln.edu.pl/online/ i jestem przekonany, że ten wybór jako forma nauki jest bardzo dobry.

    OdpowiedzUsuń

Kochany Czytelniku, dziękuję za wyrażenie opinii bądź sugestii :) Jednocześnie informuję, że obraźliwe, zawierające niecenzuralne wyrazy lub niezgodne z netykietą komentarze zostaną usunięte. Życzę Ci miłego dnia i przyjemnego pobytu na moim blogu ;) Zaprasza też do ponownych odwiedzin:)